Obrázek editujete kliknutím
Obrázek editujete kliknutím

člen Cechu kamnářů České republiky

GALERIE

Vítejte v galerii Kamnářství na Rozkoši, kde najdete díla kamnářská ve fázi návrhů i realizované projekty pro inspiraci a potěchu oka.
Nechte se unést krásou kamnařiny.

KATEGORIE

Kamna, jejichž teplo si již užívají noví majitelé.
Věříme, že budou lahodit vašemu oku a zahřejí vás alespoň u srdce.

Sporáky ve všech jejich podobách a kombinacích. 
Uvaříte na nich nedělní oběd, upečete buchty a na zápecí si dáte odpoledního šlofíka.

Největší užitná hodnota. Ideální řešení, pokud potřebujete, abyste topili, vařili, ohřívali vodu, vytápěli a to vše bez kompromisu.

Krbařská klasika pro chvíle odpočinku i méně tradiční varianty, které mohou i překvapit.
Co z toho osloví právě vás?

Byť jsou kamna a sporáky naše srdcovka, rádi se čas od času pustíme i do něčeho méně běžného.
Podívejte se, co vše je možné postavit.

Naše návrhy 3D projektů. Slouží vám k lepší představě o budoucím vzhledu vašeho topidla u vás doma.

KAMNÁŘSTVÍ
NA ROZKOŠI

Rodinné kamnářství na břehu vodní nádrže Rozkoš. Přijďte si k nám pro návrh šitý vám na míru.

3D PROJEKCE

Kachlový sporák

Návrh kachlového sporáku do roubené chalupy v Orlických horách. Klasika všech klasik.

Venkovní krb s udírnou

Méně tradiční pojetí tradičního venkovního krbu s udírnou. Povrch plánován z hliněných omítek.

KAMNA

TĚŽKÁ AKUMULAČNÍ KACHLOVÁ KAMNA

s teplovodním výměníkem a hypokausty

Těžká akumulační kamna jako kompletní řešení vytápění rodinného domu. Dva hypokausty distribuují teplo do chodby a koupelny. Teplovodní výměník zajišťuje vytápění celého domu i jako zdroj TUV. Přebytky poté ukládá do akumulační nádrže.

AKUMULAČNÍ
KAMNA

středně těžká s vložkou Hoxter 

Modernější pojetí tradičního topidla na původním místě otevřeného krbu. Modelovaná vrchní římsa. Dělené šamotové tahy po obou stranách topeniště.


TĚŽKÁ AKUMULAČNÍ  KACHLOVÁ KAMNA

se stavěným šamotovým topeništěm a tahy

Těžká kachlová akumulační kamna jako hlavní zdroj vytápění. Stavěné mohutné šamotové topeniště, taktéž šamotové tahy. Krásná jednoduchá klasika do malebné poloroubenky schované v kopcích.

AKUMULAČNÍ KAMNA

s hypokaustem do chodby a pečící troubou

Kamna kompaktnějších rozměrů do menších obytných prostor. Vyhřívaná lavice, pečící trouba, šamotové stavěné tahy, hypokaust pro vytápění chodby. Srdcem je kamnová vložka Leda. Teplo domova s intervalem přikládání více než 12 hodin. Umí toho opravdu hodně...

AKUMULAČNÍ KAMNA

těžká s teplovodním výměníkem

Vytápění velkého dřevěného srubu, sálavé teplo, plápolající oheň, děti spící na kamnech, neotřelý vzhled. Jde to vůbec všechno dohromady? Tady máte důkaz. Kompletní řešení pro pokrytí potřeby tepla pro kanadský srub.

KACHLOVÁ KAMNA

návrh Zámecká kamnářská manufaktura

Měli jsme tu čest podílet se na realizaci kachlových kamen podle návrhu Zámecké kamnářské manufaktury. Krásný stylový kousek doplněný o hypokausty vytápějící další dvě místnosti.

KACHLOVÁ KAMNA

návrh Kamnářství Vohradník

Bylo nám ctí podílet se na realizaci klasických kachlových kamen s ležením podle návrhu Kamnářství Vohradník. Nadčasový design, čisté linie a zápecí jako z pohádky.

SPORÁKY

KACHLOVÝ SPORÁK

rekonstrukce klasického sporáku

Kachlový sporák dle předlohy původního topidla, ze kterého se zachovala a také byla použita keramická kuřička, tedy odkouření do původního komínu. Vytápění vedlejší místnosti určenou pro spaní. Atypická nika z boku kobky slouží jako příbytek domácího mazlíčka)))

KACHLOVÝ SPORÁK

s biotopeništěm, tahovým systémem a hypokaustem

Sporák stavěný více "na těžko", tedy více akumulační hmoty. Masívní šamotové tahy vytápí přilehlou místnost pomocí otopné kachlové stěny - hypokaustu. Krásná poloroubená tkalcovna má tak opět 
své srdce na místě... 

KACHLOVÝ SPORÁK

s litinovým kamnovcem

Malý sporáček do krásné malé roubenky kdesi v Orlických horách. Klasický vzhled vychází z původního sporáku, včetně modré glazury kachlů s bílou kantou. Dodali je profíci MK Profi)). Tradiční litinový kamnovec byl pro pro majitelku doslova nutnost a dokresluje vzhled původního starého sporáku.

KACHLOVÝ SPORÁK

s přípravou pro el. spotřebiče v druhé kobce

Lehce neobvyklá varianta sporáku. Ke klasické plotně a kobce s troubou je na přání zákazníka další přístavba s přípravou pro elektrické spotřebiče. Velkoformátová keramika a ručně polévaná glazura od Zámecké Kamnářské Manufaktury.
Postavit lze totiž téměř cokoliv..

SPORÁK S LEŽENÍM

návrh Kamnářství Vohradník

Další topidlo ze spolupráce s naším oblíbeným Kamnářstvím Vohradník.
Nejklasičtější klasika všech klasik - tradiční sporák s tolik populárním ležením. Stavěné biotopeniště s přívodem vzduchu z exteriéru dává dobrý základ pro doplňkový zdroj tepla...

SPORÁK S TROUBOU

návrh Zámecká kámnářská manufaktura

Sporák ze série spolupráce s přáteli ze Zámecké Kamnářské Manufaktury. Tentokrát opravdu velké dílo - kachlový sporák v kombinaci s troubou, vyhřívanou lavicí a zápecím. Ručně vyráběné kachle, polévaná glazura, zakázkové kování od kováře... Tento bývalý hostinec uprostřed Jizerských hor si to jistě zaslouží!

KOMBINOVANÁ TOPIDLA

SÁLAVÝ KRB
S KACHLOVÝM SPORÁKEM 

a dvěma pečícími troubami

Další z kategorie kombinovaných topidel. 
Tentokrát jde o sálavý krb se sporákem s dvěma pečícími troubami. Šamotový plášť krbu vytápí sáláním jednu místnost. Druhou, kde se nachází krytý bazén pak teplovzdušný systém ovládaný systémem uzavíratelných žaluzií.  Skvělé pečení zaručí dostatečně dimenzované stavěné biotopeniště sporáku. Plotna se nechá odstavit pomocí otočné klapky, veškeré teplo jde pak výhradně pod trouby. Tím se eliminuje přehřívání malé místnosti, ve které se topidlo nachází.

KACHLOVÝ KRB
SE STOLOVÝM SPORÁKEM

a vyhřívaným ležením 

Z jedné strany kamna, ze druhé sporák. Uprostřed pak vyhřívané ležení. Krbová vložka Hoxter HAKA 37/50, srdce sporáku od fa Řehulka, zakázková glazura kachlů Prudký-Hladil v kombinaci s jasně bílou kamnářskou omítkou. Ležení vytápěné přirozenou cirkulací horkého vzduchu.
Krásné spojení dvou různorodých topidel v harmonický multifunkční celek.



KACHLOVÁ KAMNA V KOMBINACI SE STOLOVÝM SPORÁKEM

a přikládáním z chodby

Do nevelké světnice krásně zrekonstruované chalupy jsme postavili kombinaci kamen pro vytápění a stolového sporáku. Vzhledem k nutnosti rychlého náběhu tepla v rekreačním objektu jsou sálavá kamna v kombinaci s teplovzdušným systémem. Ten, díky litinovému výměníku dokáže za krátkou dobu vytopit nejen světnici, ale i koupelnu a objemnou chodbu. Po uzavření ventilačních mřížek přechází na funkci akumulačního topidla.


KRBY

SÁLAVÝ KRB

s vyhřívaným sezením - Třebechovice

Tento krb je zatím stále ještě ve výstabě, protože mu zbývá dodělat kachlový kabátek na posezení.
Ale bylo nám líto neukázat vám ho už teď. Alespoň budete moci porovnat "před" a "po". :)

SPECIALITY

VYTÁPĚNÍ SKLENÍKU

akumulační kamna

Lehčí akumulační kamna určená k vytápění skleníku. Díky nim bude možné pěstovat zeleninu po celý rok, případně lze v chladných obdobích skleník využít jako zimní zahradu.

VENKOVNÍ KRB S UDÍRNOU

Vizuální návrh otevřeného krbu s udírnou ve velmi neotřelém designu.

SÁLAVÝ KRB S KACHLOVÝM SPORÁKEM

a dvěma pečícími troubami

Klasická kombinace krbu se sporákem v klasické glazuře láhvově zelená)).
Topeniště Hoxter HAKA 37/50 s ocelovým výměníkem zaručí dostatek horkého vzduchu pro vedlejší místnost, kde se nachází krytý bazén. Zároveň se optimálně natopí šamotový plášť krbu, který vydrží sálat teplo i po dohoření paliva. Velmi kvalitní kování sporáku dodala firma Řehulka z Ohrozimi. Komín dodala firma CIKO. Vzduch určený pro spalování v krbu je přisávaný z nadstřešní části tělem komínu, ovládání je pak ruční.

Obrázek editujete kliknutím
Obrázek editujete kliknutím

Pro majitele, milovníka myslivosti, byla byla láhvově zelená barva jasnou volbou. V kombinaci s bílou kamnářskou omítkou se jedná o naprostou českou klasiku. Zde kachle z Chodouně ručně mačkané do forem.
Protože pan domácí hodlá sporák hojně využívat k pečení (především divočiny)), jde pomocí otočné klapky vyřadit plotnu z provozu. Spaliny tak míří přímo pod trouby a neochlazují se o plotnu. Především ale eliminujeme teplo, které plotna okamžitě předává do prostoru a tím ho při delším pečení může značně přehřívat.

 AKUMULAČNÍ KACHLOVÝ KRB SE STOLOVÝM SPORÁKEM

a vyhřívaným ležením

Srdcem krbu je krbová vložka Hoxter HAKA 37/50 s pěti akumulačními prstenci. To v kombinaci s kachlovím a silnou šamotovou přizdívkou nacházející se za ním, vytváří objemnou akumulační masu, která při natopení dodává teplo spousty hodin po dohoření. K akumulační mase musíme připočítat i vyhřívané ležení.
O regulaci vzduchu pro spalování se stará regulace od Timpexu.
Paní majitelka měla poměrně jasnou představu o vzhledu celého díla, stejně tak odstínu glazury. Tu na zakázku vymíchali pánové Prudký-Hladil ve svém keramickém studiu v Letovicích.

Obrázek editujete kliknutím
Obrázek editujete kliknutím

Vnitřnosti a kování sporáku jsou dílem Ohrozimské firmy Řehulka, kteráž to vyrábí produkty pro kamnáře již několikátou generaci.
Majitelka tohoto topidla měla poměrně jasnou představu o vzhledu celého díla, stejně tak odstínu glazury. Tu na zakázku vymíchali pánové Prudký-Hladil ve svém keramickém studiu v Letovicích.

KACHLOVÁ KAMNA V KOMBINACI SE STOLOVÝM SPORÁKEM

A přikládáním z chodby.

Majitelé tohoto topidla jezdí na chalupu pouze několikrát do roka, často ale zůstávají déle, než na víkend. Proto je nutná kombinace sálavé a teplovzdušné složky vytápění. Jinými slovy, vychladlá chalupa ( no především její majitelé) si žádá  rychlý náběh tepla. A to obstará množství horkého vzduchu, který z kamen do prostoru proudí pomocí ventilačních mřížek s uzavíratelnou žaluzií.
Až je toho tepla dost, mřížky se uzavřou a kamna tak přechází do své akumulačně/sálavé polohy. Tehdy nahříváte masu šamotu uvnitř kamen a kachlovou obestavbu. Po natopení tak plášť vydrží sálat spousty hodin po dohoření paliva.

Obrázek editujete kliknutím
Obrázek editujete kliknutím

Jako srdce byla zvolena výkonná a odolná Hoxter HAKA 37/50GN s dohořívací komorou. Dostatek horkého vzduchu obstarává litinový výměník německého výrobce Leda. Kamna umí vytopit světnici, koupelnu i chodbu, na které se nachází topeniště. Sporák je dílem Ohrozimské firmy Řehulka s.r.o. Krásnou medovou glazuru dodala - i s kachlemi - ) firma MK Profi z Horní Plané.

KACHLOVÝ SPORÁK

rekonstrukce kachlového sporáku

Jako téměř identická kopie původního topidla byl postaven kachlový sporák ve staré chalupě na horním toku Divoké Orlice. Majitelé se chtěli držet předešlého vzhledu topidla, požadovali také zachování původního keramického odkouření. Jedinou nástavbou tak zůstalo vytápění přilehlé místnosti. Tu obstarává ocelový výměník stavěný dle potřeb na míru sporáku. Množství teplého vzduchu je ovládané uzavíratelnou žaluzií na stěně vytápěného pokoje.
Topeniště je klasické, tedy roštové, kování v černé barvě a dodala jej firma Řehulka. Kachle s glazurou velmi podobnou té původní dodali z Horní Plané MK Profi.
Atypická hranatá nika z boku kobky pojme pohodlně jednoho domácího mazlíčka středního plemene. Vytápění kožichu zaručeno)).

Obrázek editujete kliknutím

TĚŽKÁ AKUMULAČNÍ KACHLOVÁ KAMNA

S teplovodním výměníkem, stavěnými šamotovými tahy a dvěma hypokausty

Srdcem těchto kamen byla zvolena kamnová vložka Hoxter WHE 37/50WTR pro svoji neuvěřitelnou variabilitu a výkon. Ten obstojí i u domů s větší tepelnou ztrátou, jako je tento. Teplovodní výměník ohřívá vodu ústředního topení a zároveň ukládá energii do akumulační nádrže, kde bude připravena pro potřeby TUV či topení v době, kdy v kamnech zrovna oheň nehoří. Pokud je tepla v podobě vody dostatek, překlopí dle nastavení servopohon klapku ve spalinové cestě a vyřadí z ní teplovodní výměník. Nastává doba akumulace. Přesněji řečeno, spaliny nyní prochází jinou cestou, tedy stavěnými šamotovými tahy a teplo ukládají do masy šamotu a kachloví. To se bude uvolňovat po mnoho hodin do vytápěných prostor pomocí příjemného sálavého tepla. Tady konkrétně vytopí velkou světnici, chodbu se schodištěm i koupelnu. 

Historizující vzhled sloupových kachlových kamen. 

Kachlový hypokaust na chodbě obsahuje šamotové tahy. Umí vytopit koupelnu i prostornou chodbu se schodištěm. Část sálavého tepla také prochází do horního patra. Aby to všechno klapalo jak má se stará inteligentní ovládání od Timpexu. Tady konkrétně modifikovaná REG250. Kachloví v bílé matné glazuře dodala firma MK Profi z Horní Plané. Atypický je rádiusový rámeček kolem dvířek topeniště. V Hoxteru nám vyšli vstříc a rámek požadovaného rádiusu bez problémů vyrobili. Několik stupňů ochrany při výpadcích proudu zaručí bezpečné dohoření či odstavení výměníku. Celá spalinová cesta je snadno čistitelná přes revizní otvory.  Pákový čistič uvnitř kamen usnadňuje a značně zrychluje čištění spalinového výměníku.

Hypokaust. V chodbě už nezmrznete. :)

KACHLOVÝ SPORÁK

s biotopeništěm, tahovým systémem a hypokaustem

Bývalá poloroubená tkalcovna v malé vesničce kdesi mezi kopci. Sporák zamýšlený nejen pro vaření a "protože tam prostě byl", ale i jako doplňkový zdroj tepla. To obnáší výkonnější topeniště, tahový systém a celkově více hmoty, kterou budete natápět. A tady se materiálem pro akumulaci rozhodně nešetřilo.
Sporák pracuje ve dvou režimech. Jednak klasický topeniště-plotna-trouba-komín. Pomocí otočné klapky přejde do režimů tahů, které mají bezmála devět metrů. Do nich ukládáte dostatek tepla, které šamot postupně a pooomalu uvolňuje do prostoru. Zároveň nahřívá hypokaust/otopnou stěnu, která se nachází ve vedlejší místnosti. 
Kování se zakázkovým lakováním dodala osvědčená firma Řehulka z Ohrozimi, kachle v glazuře pomněnka pak další klasika z Horní Plané- MK Profi.

Obrázek editujete kliknutím

Pokud topidlo přiléhá ke stěně, za kterou je další vytápěný prostor, je nasnadě využít teplo z topidla i tam. Jako v tomto případě pomocí kachlové stěny. Příjemné sálavé teplo tak neomezujte jen na světnici, ale užijte si ho třeba v pracovně, dětském pokoji atd... 
Potřeba je ale myslet na to, že opravdové vytápění začíná až s kamny. Čím více budete mít nároky na vytápění, tím více se vzdalujete sporáku a blížíte se kamnům. 

Obrázek editujete kliknutím

AKUMULAČNÍ KAMNA

středně těžká s vložkou Hoxter 37/50G

Na místě, kde původně stával otevřený krb se majitel rozhodl nechat postavit masívní akumulační kamna, která mu ulehčí od neustále rostoucích cen plynu. I přesto, že se jedná o byt v řadovém domě vytápěný lokálním kotlem na plyn do otopné soustavy s radiátory se investor rozhodl jít cestou čisté akumulace. Čili bez teplovodního výměníku. A rozhodnutí se to zdá býti více než dobré. 
Byt se totiž nachází mezi dalšíma dvěma, tedy tepelná ztráta není až tak vysoká. A pokud budeme porovnávat cenu, kvalitní akumulace je bezpochyby cenově výhodnější, nežli kvalitní teplovodní stavba. Navíc výhodné umístění uprostřed domu v přízemí zaručuje rovnoměrné prohřívání obývaných prostor. Částečně i v patře.

Obrázek editujete kliknutím
Obrázek editujete kliknutím

Univerzální vložka českého výrobce Hoxter HAKA 37/50G s hlubším topeništěm skvěle užitná i pro stavby středně velkých kamen. Dostatek výkonu, odolnost, navíc parádně hoří a čištění skla tady opravdu nehrozí. Tohle v Jinančovicích fakt umí... 
Dělené stavěné šamotové tahy po obou stranách topeniště zaručí rovnoměrné ohřívání šamotového pláště. Ten je od tahů oddělen cca dvoucentimetrovou spárou, jedná se tedy o dvouplášťové topidlo. V kamnech není na prst místo, všude šamot. To lehce způsobí, že kamna zůstanou teplá i po dobu dvou dnů!

KACHLOVÝ SPORÁK

s litinovým kamnovcem

Klasický kachlový sporák ve své nejčistší podobě tak, jak ho známe už 150let. A chalupa bez sporáku - to opravdu není ono.

Litinový kamnovec byl pro majitelku nekompromisní nutnost. Vzpomínky z dětství, ke kterým se člověk rád vrací...

Pro vytopení malé roubené světnice subtilní sporák plně postačí. A ještě si uvaříte))

Velmi kvalitní kování, tedy přikládací štít, plotnu s rámem a troubu dodala osvědčená firma JOKR z Nového Veselí.

Zároveň i velmi ochotně usadili kamnovec do plotny a připravili tak pro bezproblémovou montáž. Ten jsme museli do Veselí zaslat před samotnou výrobou plotny. Trouba se nechá pohodlně vyjmout a vnitřní prostor kobky tak lze dokonale vyčistit. Hygiena - půl zdraví říká se.

Plotna usazená na těsnícím provazci nekouří do místnosti. Lehce ji navíc sundáte a prostor pod ní jednoduše vyčistíte

Sehnat dnes litinový kamnovec, dříve věc zcela běžnou, je téměř nadlidský úkol. I pro kamnáře.

Kamnovec plní funkci především estetickou, nejen z hygienických důvodů je rozumné si vodu na kafe vařit v rychlovarné konvici...

SPORÁK S LEŽENÍM

návrh Kamnářství Vohradník

Pohled na schůdky vedoucí na vyhřívané ležení.

Klasický sporák jak za časů našich babiček.

SÁLAVÝ AKUMULAČNÍ KRB

s vytápěnou lavicí a hypokaustní stěnou

Krbová vložka Hoxter HAKA 63/51 s akumulačními prstenci jako ideální zdroj tepla sálavého krbu.

Z pravé strany krbu chtějí majitelé umístit vestavnou skříň, je tedy celá stěna krbu značně odizolovaná, aby nedocházelo k prohřívání dřevěného nábytku.

V levé části stavby je šikovně schovaný komín. Kolem něj je soustava kanálů, kterými proudí horký vzduch a ohřívá celou levou část stavby. Jedná se o tzv hypokaustní systém vytápění, který funguje na principu proudění teplého vzduchu v kamnech. 

TĚŽKÁ AKUMULAČNÍ KACHLOVÁ KAMNA

se stavěným šamotovým topeništěm a tahy

Velmi objemná kamna jako hlavní zdroj vytápění menšího rodinného domku s překrásným výhledem na Broumovské stěny. 

Komín zakomponovaný téměř uprostřed topidla. Vzhledem k projektu stavby zde nebylo mnoho možností, kam komín umístit. Šamotové tahy ho tak obcházejí sem a tam, vystavěné jsou do tvaru "U". Jejich délka téměř atakuje hranici deseti metrů.

Topeniště je stavěné z kvalitních šamotů a svým výkonem 6kW bezpečně pokryje tepelnou ztrátu objektu. Interval přikládání je spočítán na 12hodin. Jedná se ovšem o mezní hodnoty, v současných zimách často postačí zatopit i jedenkrát za den a kamna tak řádně natopit.

Na tuto stavbu bylo použito téměř 300 kusů kachloví. Bílou matnou glazuru doplňuje kaštanově hnědá matná, kterou výrobce z Horní Plané vymíchal dle požadavků zákazníka.
Tuhá kvalitní dvířka s dvojitým prosklením dodala osvědčená firma Hoxter z Jinančovic.

Kamna neobsahují teplovodní výměník, vytápění tak probíhá pouze pomocí sálání tepla do prostoru. Poměrně velká teplosměnná plocha a umístění kamen téměř uprostřed domu zaručí rovnoměrné vyhřívání prostor. Vzhledem k omezenému rozpočtu stavba nemá elektronickou regulaci vzduchu pro spalování, což je u těžkých staveb spíš výjimka. Ovládá se tak ručně, pomocí tahového šoupěte. Tady je opravdu nějaký blackout nezaskočí...

AKUMULAČNÍ KAMNA

s hypokaustem do chodby a pečící troubou

Kompaktní členitá kamna jako doplňkové topidlo v zrekonstruované chalupě. Menší litinové topeniště německého výrobce Leda s dostatečným výkonem pro vytopení světnice i chodby. V kamnech je navíc zabudovaná pečící trouba a to nejedna hospodyně jistě ocení. 

Spaliny z kamnové vložky putují do tahového systému vystavěného z šamotu. Ten se nachází v kobce pod troubou. Zde se ukládá teplo, které se bude uvolňovat v průběhu několika hodin do prostoru. Kolem litinové kamnové vložky navíc proudí dostatek vzduchu, který se prudce ohřívá a je veden izolovaným kanálem do hypokaustu na chodbě.  

Pečící troubu vyrobila firma Řehulka z Ohrozimi. Snadno se nechá vyjmout a vyčistit tak prostor nejen kolem ní, ale i šamotové tahy, které se nachází v prostoru pod ní.
Samotná trouba umí pracovat ve dvou režimech. Prudší pečení zaručí přívod horkých spalin přímo z topeniště, druhý je ideální pro pomalé a dlouhé pečení masa.

Neomítnutý hypokaust chodby. Jedná se o otopnou stěnu, za kterou proudí horký vzduch z kamen a ohřívá ji. Ta následně vyzařuje teplo sáláním do požadovaného prostoru. Velmi účelná věc, která dokáže vytápět prostory i tam, kde nestojí samotná kamna. Přilehlé místnosti, chodby a především patro... Navíc fungují na principu termiky zcela bez další dodávané energie.  

Vnitřek trouby. Už stačí jen vložit pekáč s husou nebo buchtami.

AKUMULAČNÍ KAMNA

těžká s teplovodním výměníkem

Tak tohle byl opravdu oříšek. Kamna do originálně pojaté stavby srubu s ní musí  korespondovat i souznět. Především ji ale musí vytopit. A protože se jedná o hlavní zdroj tepla, musí být navrženy a postaveny tak, aby byli schopny pokrýt tepelnou ztrátu vytápěných prostor, a ta u srubů a roubených staveb rozhodně není malá.
Proto byla jako zdroj tepla použita osvědčená flexibilní kamnová vložka tuzemského výrobce Hoxter. Konkrétně se jedná o model WHE 37/50, kamnovku s teplovodním výměníkem a možností dopojení stavěných tahů.

Po zatopení se začne ohřívat voda ve výměníku. Tak je přednostně transportovaná  do podlahových konvektorů - radiátorů - aby okamžitě začali vytápět potřebné prostory. Případné přebytky začne ukládat do objemné akumulační nádrže. Ta je zároveň dopojená na bojler TUV, který má přednost před skladovanou teplou vodou v akumulační nádrži. Pokud se natopí nádrže na požadovanou teplotu, servomotor dle nastavení překlopí dvoucestnou klapku a vyřadí postupně v několika krocích teplovodní výměník z provozu. Akumulační funkci teď přebírají mohutné šamotové tahy.

V akumulačním režimu, kdy je vyřazen ze spalinové cesty teplovodní výměník, topí kamnová vložka do vody pouze cca 16% svého výkonu. Většina se tak ukládá do šamotových tahů, dodatečné akumulační hmoty v kamnech a pláště topidla. Ten pak postupně uvolňuje sálavé teplo ještě mnoho hodin po vyhasnutí ohně v topeništi. Vrchní část kamen je pokrytá cihelnou dlažbou bude sloužit především dětem. 

Vzhledem k tomu, že kamna přiléhají ke spalné konstrukci srubu je zapotřebí dostatečné izolace a ideálně provětrávané mezery jako je tomu v tomto případě.
Několik stupňů ochrany přehřátí výměníku zaručí bezpečný chod topidla i v nenadálých situacích, jako je např. výpadek proudu. Vše ovládá inteligentní regulace REG 300 hanušovické firmy Timpex. 

KACHLOVÁ KAMNA

návrh Zámecká kamnářská manufaktura

hypokaust vytápějící koupelnu

hotová kamna před zátopovou zkouškou

hypokaust v chodbě

detail kachloví

KACHLOVÁ KAMNA

návrh Kamnářství Vohradník

Hygiena je důležitá i pro kamna. Detail vstupů pro čištění spalinových cest.

Detail topeniště

Detail kobky.

Celkový pohled na kamna se zápecím.

KACHLOVÝ SPORÁK

s pečící troubou a druhou kobkou pro elektrické spotřebiče

Sporák postavený v nově vznikající poloroubené chalupě na úpatí šumavského hřebene. Dominantou tohoto sporáku jsou velkoformátové kachle s polévanou glazurou. Jasně patrný je zde rukopis kamnářského mistra Peška z Kamnářské Zámecké Manufaktury. 

Kvalitní kování v černém lakování dodala firma Řehulka. K bílé glazuře s decentním modrým pruhem se víc než hodí 

Původně klasický sporák s jednou troubou požadoval majitel rozšířit o část pro elektrické spotřebiče a přišel i s hotovým návrhem. Nechali jsme tedy dodělat potřebné množství kachlů a topidlo postavili dle požadavků zákazníka.

Kachle zaujmou na první pohled. Předsazené rohy a pásky na svislých spárách, římsa s korunkou a dvěma modrými pruhy. Totální lahůdka. Zde je důkaz jak mocná síla je v jednoduchosti...

SPORÁK S TROUBOU

návrh Zámecká kamnářská manufaktura

Opravdu opulentní pojetí sporáku. Výkonné biotopeniště, velká pečící trouba, ještě větší ležení a vyhřívaná lavice, která si co do počtu míst nezadá s autobusem.  

Náročný majitel měl poměrně jasnou představu o tom, jak by topidlo mělo vypadat a co by mělo umět. To vše jsme během čtrnácti dnů zhmotnili uprostřed zasněžených dnů v Jizerských horách.

Vše na tomto díle je vyráběno na míru jako originální komponenta, kterou nikde jinde nenajdete. Topidlo je celé stavěno dvouplášťově, tedy jako moderní kamna dneška.


Opravdová dominanta prostorné roubené světnice.

Jasná fúze Kamnářství na Rozkoši a Kamnářské Manufaktury. Tož šlo nám to pěkně od ruky...

Kování v leštěné oceli chrání průhledný lak odolný vysokým teplotám.

NÁCHOD - ČESKÁ SKALICE - NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ - ČERVENÝ KOSTELEC - BROUMOV - TRUTNOV - DOBRUŠKA - OPOČNO - RYCHNOV NAD KNĚŽNOU - POLICE NAD METUJÍ

Přečtěte si podrobné informace o našich Zásadách ochrany osobních údajů před dalším užíváním těchto stránek.
Veškeré zde zveřejněné informace a fotografie jsou majetkem Kamnářství na Rozkoši. Jejich šíření je bez souhlasu majitele zakázáno! Děkujeme, že respektujete autorská práva.